Spoznávanie Nemecka - Stred Nemecka a germánske obetisko Opfermoor

Autor: Martin Kyseľ | 5.5.2015 o 13:58 | Karma článku: 6,02 | Prečítané:  843x

V jedno nedeľné ráno sme sa rozhodli, že nebudeme cestovať do Lipska a Magdeburgu, ale radšej si spravíme menší výlet do okolia nášho mestečka Muhlhausen. Zobrali sme bicykle a vybrali sa do neďalekej dediny, kde sa okrem geografického stredu Nemecka nachádza aj zrekonštruované pohanské obetisko a dedina starých Germánov, tzv. Opfermoor.

Po asi 20 minútach jazdy sme sa ocitli na križovatke v dedine Niederdorla, kde sme sa najprv vydali ku geografickému stredu Nemecka. Toto miesto nebolo ťažké najsť, nachádzala sa pri ňom informačná tabuľa aj malé parkovisko. V strede kruhového priestoru sa nachádza asi 1,6 metra vysoký kameň. Na jednej strane tohto kameňa je vytesaná a vyleštená mapa Nemecka s vyznačením stredu, na opačnej strane je zas osadená pamätná tabuľa, ktorá informuje, kto a kedy uskutočnil merania, na základe ktorých bolo toto miesto určené ako stred Nemecka. Tabuľa tiež hovorí, že v roku 1991 bola na tomto mieste  vysadená 12 metrov vysoká cisárska lipa. Prečo cisárska, na to som neprišiel.

 

Neďaleko stredu Nemecka sa nachádza budova múzea, kde sú vystavené archeologické nálezy z neďalekej bažiny a germánskeho osídlenia. Expozícia vo voľnej prírode sa nachádza asi polkilometra odtiaľ. Pred vstupom do tejto expozície je však potrebné,aby si návštevník za 3 eurá zakúpil vstupné v budove múzea. Po zaplatení dostane kovový žetón, ktorý vloží do automatu na vstup pri bráne expozície.

Bicykle sme nechali uviazane o kovovú bránu pri vstupe, vložili žetóny a ocitli sa na mieste, kde kedysi tiekla krv pri rituálnych obradoch. Oblasť v okolí bažiny bola archeologicky preskúmaná v rokoch 1957 - 1964.

Posvätná miesto, teda miesto kultových obratov a obetisko, sa nachádza vedľa pomerne veľkého jazera. v minulosti však jazero bolo plytkejšie a okolitá pôda bola podmočená. Územie okolo močiara bolo využívané a osídlené už od doby halštatskej, čo znamená cca v 6. storočí pnl. Už v tejto dobe tu bol vybudovaný oltár, ktorý slúžil ako náboženské centrum okolitého osídlenia, na ktorom sa obetovávalo iba  rastlinstvo aj živočíšstvo . V obetovaní na tomto kultovom mieste sa pokračovalo aj v dobe laténskej. V tom čase si možno všimnúť vplyv Keltov na rituálne obetovávanie. Vedľa oltárov sa nachádzali tzv. "palicové idoly" (môj voľný preklad),ktoré symbolizovali ženské a mužské božstvo (podľa veľkosti a tvaru "palíc" ich nebolo ťažké odlíšiť :) )

V dobe germánskej, približne v 1. storočí pnl., sa v týchto končinách usadil germánsky kmeň Hermundurov, ktorý pokračoval v obetovávaní na tomto mieste. Založili veľké okrúhle obetisko, v strede ktorého sa nachádzal pravouhlý oltár. V tom čase sa tu neobetovávali už len zvieratá, ale došlo aj na ľudské obety, čo dokazujú nálezy kostí ľudských tiel.

V čase sťahovania národov v 5. storočí nl. boli k obetovaniu využívané dve obetiská v tvare lodí. Väčšia loď s idolom v tvare konskej hlavy slúžila pre obety mužskému božstvu, menšia loď s idolom s lebkou býka (alebo kravy?) slúžila pre obety ženskému božstvu.

 

Hneď na začiatku areálu, na severnom brehu jazera, sa nachádza replika osídlenia z obdobia 3. storočia nl. Možno tu vidieť dlhý a vysoký obytný dom z dreva, prútia a trstiny, a tiež jedného skladu a troch  domčekov omietnutých hlinou. Pri každom dome je stručne napísané, na aký učel sa využíval a pár informácii o každodennom živote obyvateľstva danej doby. Kúsok ďalej leží priestor, ktorý slúži na každoročný festival Germanenfest, kedy ľudia oblečení v dobových oblekoch Germánov a Rimanov sa snažia priblížiť návštevníkom bežný život toho obdobia.

 

Aj keď šlo len o malý výlet, boli sme obaja spokojní, keďže sme sa dozvedeli niečo nové z histórie a videli  veľmi kvalitné repliky domov z dávnej minulosti Navyše, v istý moment sme boli jediní dvaja ľudia, ktorí stáli v samom srdci Nemecka. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR JURAJA BERZEDIHO

Na východe je veselo. Len dokedy

Kalkulačka rozhodla. V Košiciach prídu o slovenské zápasy tisíce fanúšikov.

KOMENTÁRE

Katastrofa: Nikdy nebolo lepšie

Samotné fakty na víťazstvo nad populistami a demagógmi nestačia.

Píše Kristián Blaškovič - Fórum

Čím prekvapí Kim na stretnutí s Trumpom?

Kim sa chce vrátiť medzi svetových politikov ako ich rovnocenný partner.


Už ste čítali?