Spoznávanie Nemecka - Stred Nemecka a germánske obetisko Opfermoor

Autor: Martin Kyseľ | 5.5.2015 o 13:58 | Karma článku: 6,02 | Prečítané:  827x

V jedno nedeľné ráno sme sa rozhodli, že nebudeme cestovať do Lipska a Magdeburgu, ale radšej si spravíme menší výlet do okolia nášho mestečka Muhlhausen. Zobrali sme bicykle a vybrali sa do neďalekej dediny, kde sa okrem geografického stredu Nemecka nachádza aj zrekonštruované pohanské obetisko a dedina starých Germánov, tzv. Opfermoor.

Po asi 20 minútach jazdy sme sa ocitli na križovatke v dedine Niederdorla, kde sme sa najprv vydali ku geografickému stredu Nemecka. Toto miesto nebolo ťažké najsť, nachádzala sa pri ňom informačná tabuľa aj malé parkovisko. V strede kruhového priestoru sa nachádza asi 1,6 metra vysoký kameň. Na jednej strane tohto kameňa je vytesaná a vyleštená mapa Nemecka s vyznačením stredu, na opačnej strane je zas osadená pamätná tabuľa, ktorá informuje, kto a kedy uskutočnil merania, na základe ktorých bolo toto miesto určené ako stred Nemecka. Tabuľa tiež hovorí, že v roku 1991 bola na tomto mieste  vysadená 12 metrov vysoká cisárska lipa. Prečo cisárska, na to som neprišiel.

 

Neďaleko stredu Nemecka sa nachádza budova múzea, kde sú vystavené archeologické nálezy z neďalekej bažiny a germánskeho osídlenia. Expozícia vo voľnej prírode sa nachádza asi polkilometra odtiaľ. Pred vstupom do tejto expozície je však potrebné,aby si návštevník za 3 eurá zakúpil vstupné v budove múzea. Po zaplatení dostane kovový žetón, ktorý vloží do automatu na vstup pri bráne expozície.

Bicykle sme nechali uviazane o kovovú bránu pri vstupe, vložili žetóny a ocitli sa na mieste, kde kedysi tiekla krv pri rituálnych obradoch. Oblasť v okolí bažiny bola archeologicky preskúmaná v rokoch 1957 - 1964.

Posvätná miesto, teda miesto kultových obratov a obetisko, sa nachádza vedľa pomerne veľkého jazera. v minulosti však jazero bolo plytkejšie a okolitá pôda bola podmočená. Územie okolo močiara bolo využívané a osídlené už od doby halštatskej, čo znamená cca v 6. storočí pnl. Už v tejto dobe tu bol vybudovaný oltár, ktorý slúžil ako náboženské centrum okolitého osídlenia, na ktorom sa obetovávalo iba  rastlinstvo aj živočíšstvo . V obetovaní na tomto kultovom mieste sa pokračovalo aj v dobe laténskej. V tom čase si možno všimnúť vplyv Keltov na rituálne obetovávanie. Vedľa oltárov sa nachádzali tzv. "palicové idoly" (môj voľný preklad),ktoré symbolizovali ženské a mužské božstvo (podľa veľkosti a tvaru "palíc" ich nebolo ťažké odlíšiť :) )

V dobe germánskej, približne v 1. storočí pnl., sa v týchto končinách usadil germánsky kmeň Hermundurov, ktorý pokračoval v obetovávaní na tomto mieste. Založili veľké okrúhle obetisko, v strede ktorého sa nachádzal pravouhlý oltár. V tom čase sa tu neobetovávali už len zvieratá, ale došlo aj na ľudské obety, čo dokazujú nálezy kostí ľudských tiel.

V čase sťahovania národov v 5. storočí nl. boli k obetovaniu využívané dve obetiská v tvare lodí. Väčšia loď s idolom v tvare konskej hlavy slúžila pre obety mužskému božstvu, menšia loď s idolom s lebkou býka (alebo kravy?) slúžila pre obety ženskému božstvu.

 

Hneď na začiatku areálu, na severnom brehu jazera, sa nachádza replika osídlenia z obdobia 3. storočia nl. Možno tu vidieť dlhý a vysoký obytný dom z dreva, prútia a trstiny, a tiež jedného skladu a troch  domčekov omietnutých hlinou. Pri každom dome je stručne napísané, na aký učel sa využíval a pár informácii o každodennom živote obyvateľstva danej doby. Kúsok ďalej leží priestor, ktorý slúži na každoročný festival Germanenfest, kedy ľudia oblečení v dobových oblekoch Germánov a Rimanov sa snažia priblížiť návštevníkom bežný život toho obdobia.

 

Aj keď šlo len o malý výlet, boli sme obaja spokojní, keďže sme sa dozvedeli niečo nové z histórie a videli  veľmi kvalitné repliky domov z dávnej minulosti Navyše, v istý moment sme boli jediní dvaja ľudia, ktorí stáli v samom srdci Nemecka. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Vybrali sme sa do centra najsilnejšej talianskej mafie. Buďte opatrní, varoval miestny znalec

Ako sa reportéri denníka SME išli pozrieť do kalábrijskej dedinky Bova Marina.

KOMENTÁRE

Kto je najmocnejší muž štátu

V logike zápasu by bolo, keby Kiska v piatok preškrtal Pellegrinimu aj ďalšiu súpisku.


Už ste čítali?